Wdrożenie PIM i wdrożenie Akeneo

Wdrożenie PIM Akeneo to klucz

Odpowiednie zarządzanie informacją produktową to niezbędny element skalowalnej strategii E-Commerce. Aby umożliwić wygodną i optymalną pracę przy zbieraniu, zarządzaniu i udostępnianiu informacji produktowej powinno się stosować oprogramowanie do tego celu stworzone. Systemy, których celem jest umożliwienie wydajnej pracy nad produktami nazywają się PIM (Product Information Management) a jednym z nich jest Akeneo.

Jakość informacji produktowej potrafi zredukować współczynnik porzuconych koszyków nawet o 4%. Aż 87% internautów podkreśla, że jakość informacji produktowej odgrywa kluczową rolę podczas podejmowania decyzji zakupowych w sieci. Jeśli więc Twój sklep to mnóstwo produktów, kanałów czy lokalizacji sprzedaży, to zapewnienie jakości informacji produktowej bez odpowiednich narzędzi może okazać się niemożliwe. Tutaj z pomocą przychodzi system PIM.

Systemy PIM wspierają Twoje procesy związane z produktami na każdym etapie. Począwszy od zaprojektowania struktury informacji produktowej która umożliwi skalowalność naszego asortymentu i jego rozbudowywanie, poprzez automatyzację pobierania informacji produktowych z różnych źródeł, standaryzację danych, zarządzanie produktami i ich tłumaczenie, kończąc na udostępnianiu dopracowanych produktów na różnych kanałach sprzedaży.

Wdrożenie PIM - tylko Akeneo

Akeneo PIM jest jednym z systemów PIM który przez doświadczonych E-Commerce managerów określanych jest jako najlepsze rozwiązania do wdrożenia w systemach sprzedażowych zawierających w sobie sprzedaż online. Akeneo PIM skrojone jest pod potrzeby zarządzania informacjami produktowymi, nie jest to kombajn zawierający w sobie różne systemy, Akeneo PIM jest system skrojonym stricte pod potrzeby zbierania, zarządzania, udoskonalania i udostępniania informacji produktowej. Funkcjonalności Akeneo PIM są rozbudowane, uwzględniają wiele przypadków i jako całość dostarczają kompleksowe wsparcie we wszystkich procesach związanych z produktami w naszym biznesie.

Korzyści

Wdrożenie PIM wspiera Twój biznes w wielu obszarach, wiele z nich przekłada się bezpośrednio na wzrost konwersji, szybszy TTM czy spadek współczynnika odrzuceń. Każdy, kto pracował przy dużej ilości danych produktowych i przy sporych asortymentach doceni korzyści jakie niesie za sobą wdrożenie systemu PIM.

Standaryzacja danych, uporządkowanie procesów

Wciąż spotykamy się z dużymi przedsiębiorstwami, których asortyment liczy się w tysiącach a opisy produktowe czy atrybuty znajdują się w wielu Excelach i plikach CSV. Bardzo często nikt w firmie nie potrafi powiedzieć, jak bardzo rozsiana jest informacja produktowa, gdzie znajduje się konkretny jej element i jak zebrać go w całość. To sytuacja która może mocno utrudniać podstawowe procesy związane z produktami jak udostępnianie nowego asortymentu do sprzedaży, poprawki i aktualizacje starszego asortymentu czy udostępnianie danych produktowych partnerom. Tutaj z pomocą przychodzi wdrożenie PIM czyli Akeneo. Akeneo PIM pomoże Ci zebrać wszystkie informacje produktowe w jednym miejscu, wesprze Cię w procesie standaryzowania tych danych, pozwoli na stworzenie i skonfigurowanie dostępów dla różnych pracowników. Od tej pory poprawki nawet na sporej ilości produktów staną się banalnie proste, wiele pracowników będzie mogło współpracować przy pracy nad produktami, Time To Market diametralnie się skróci a udostępnianie naszych informacji produktowych partnerom stanie się wygodne i optymalne.

Centralne repozytorium informacji produktowej

Zebranie wszystkich informacji produktowych w jednym miejscu to krok milowy w kontekście zarządzania informacją produktową. Nie ma potrzeby zastanawiać się, gdzie znajdę zdjęcia do tego produktu a gdzie opisy do tamtego. Wszystkie informacje produktowe zebrane w jednym miejscu to łatwy dostęp każdego pracownika do asortymentu, łatwe nadzorowanie pracy nad nimi i bezpieczne i wydajne udostępnianie go w kanałach sprzedaży. Od momentu wdrożenia PIM wszystkie informacje produktowe trafiają w jedno miejsce, czy to dane podstawowe pochodzące od producentów, czy cenniki, czy media do produktów tworzone przez dział graficzny/marketingowy. Każdy może łatwo podejrzeć swoją pracę nad produktami, zweryfikować jakich informacji brakuje aby informacja produktowa była kompletna i w sposób wydajny udostępnić wszystkie informacje na sklepie internetowym czy w katalogach produktowych.

Zestaw narzędzi do zarządzania produktami

Akeneo to nie tylko duża baza danych, to także potężnie wyposażony warsztat dla naszych produktów. Masowe zarządzanie każdym elementem informacji produktowej jak np. wartości atrybutów, przypisane atrybuty, kategorie produktów, rodziny, grupy produktów i wiele innych. Zmiana wartości atrybutu dla 2, 10 czy 10 000 produktów zajmuje w Akeneo dosłownie chwilę. Akeneo PIM pozwala na sprawne prace przy każdym elemencie informacji produktowej, czy to opis, czy zdjęcie czy dane strukturalne, wszystko sprawnie, łatwo i wydajnie.

Szybszy Time To Market

Wiele branży za kluczowe uważa czas w jakim nowy produkt będzie dostępny w sprzedaży. Szczególnie w sytuacji, kiedy producent udostępnia nowy model/serię/produkt wielu dystrybutorom i czas w jakim znajdą się w sprzedaży może mocno wpłynąć na wynik sprzedażowy. Wyobraźmy sobie premierę nowego modelu smartfona na którą czeka wiele osób i ten sklep który jako pierwszy wprowadzi nowy telefon do przedsprzedaży bezpośrednio wpływa na to, gdzie ten premierowy model nabędą podekscytowani klienci.

Time to market to nie tylko kwestia nowego, pojedynczego modelu. W firmach sprzedażowych w których nowe serie produktów pojawiają się często i jest ich wiele również kluczowym elementem okazuje się, aby proces zebrania danych produktowych, udoskonalenia ich i udostępnienia do sprzedaży był płynny i wydajny. W tym także pomaga Akeneo, dzięki wydajnemu API, możliwości automatyzacji procesów i spójnej strukturze produktów.

Dopracowanie informacji produktowej

Dobrze opisane produkty, wiele atrybutów produktów i zdjęć, brak błędów w opisach, spójna struktura informacji produktowej – to elementy które wpływają bezpośrednio na doznania klienta, zwiększają współczynnik konwersji i zmniejszają współczynnik zwrotów. Klient oczekuje, aby porównując produkty na naszym sklepie były one spójne w kontekście struktury, aby w ramach jednej rodziny produktów mógł porównać te same atrybuty, aby opisy były napisane w podobnym stylu i umieszczone w jednym miejscu. Akeneo pomaga nam usprawnić procesy modyfikacji produktów aby w sposób łatwy dla pracownika i wydajny poprawiać (lub nawet automatyzować proces poprawy informacji produktowej) produkty, uzupełniać i rozbudowywać ich opisy i łatwo standaryzować wszystkie dane produktowe. Kiedy klient ma bogaty opis produktu, może poczytać o nim i sprawdzić dodatkowe informacje których konkurencja nie udostępnia, to zwiększamy szansę, że produkt ten kupi właśnie u nas.

Redukcja niepotrzebnej pracy Twoich pracowników

Po co robić coś, co nie jest konieczne lub dlaczego nie przyśpieszyć tej pracy która może być wykonywana szybciej? Takie pytanie powinien zadać sobie każdy manager którego pracownicy odpowiedzialni za zarządzanie produktami w dalszym ciągu wymieniają się Excelami, ręcznie pobierają dane produktowe od producentów i ręcznie je udostępniają w sklepie. Czy nie lepiej te procesy zautomatyzować a czas naszych pracowników przeznaczyć na udoskonalanie produktów, poszerzanie asortymentu, budowanie lepszej jakości informacji produktowej?

nexpid logo on paper

Akeneo - PIM dla Ciebie

Przy wyborze rozwiązań PIM pod uwagę wziąć należy wiele czynników. Naszą rekomendacją jest wdrożenie Akeneo. System klasy PIM oparty o licencję OpenSource. Najlepszy PIM dla rozwiązań E-Commerce. Akeneo jest przystępnym dla użytkownika i zaawansowanym systemem PIM który pozwala na wygodne i efektywne zarządzanie produktami, skalowanie czy rozbudowane integracje.

Systemy które nazywane są systemami PIM ale zawierają w sobie o wiele więcej funkcjonalności nie związanych stricte z zarządzaniem produktami są często ciężkie do zintegrowania z systemami sprzedażowymi. Dodatkowo, wszechstronna funkcjonalności takich kombajnów odbija się na niedopracowaniu kluczowych funkcjonalności systemu PIM. Głównym celem przyświecającym projektantom Akeneo PIM było stworzenie narzędzia które posiadać będzie wszystkie niezbędne funkcje z punktu widzenia oprogramowania do zarządzania produktami ale jednocześnie skupiać się będzie tylko na takim przeznaczeniu. Dzięki temu system Akeneo PIM zbudowany jest w taki sposób które jest spójny i kompatybilny z większością narzędzi sprzedażowych i nie wymaga sporych ingerencji podczas procesu integracji.

Akeneo PIM to także system przyjazny użytkownikowi – bariera wejścia jest łatwa do przeskoczenia, funkcji systemu można łatwo się nauczyć a sam interface użytkownika jest przejrzysty i estetyczny. To bardzo ważne, ponieważ zarządzaniem produktami nie zajmują się informatycy i programiści tylko użytkownicy którzy doświadczenie mają w innych obszarach (marketing, sprzedaż, specjaliści konkretnej branży) i system musi pozwalać im swobodnie pracować bez specjalistycznej wiedzy.

System Akeneo PIM posiada także rozbudowany MarketPlace na którym znajdziemy mnóstwo dodatkowych rozszerzeń pozwalających dodawać nowe funkcje do systemu, integrować go z zewnętrznymi systemami czy poprawiać jego wydajność. Akeneo to system modularny, zbudowany w oparciu o nowoczesne technologie, dzięki czemu wdrażanie własnych, dodatkowych funkcjonalności czy zmieniania istniejących przez programistów jest łatwiejsze i wygodniejsze.

Bezpłatny audyt przed wdrożenie systemu PIM

Skontaktuj się z nami i uzyskaj bezpłatny audyt przed wdrożeniem systemu PIM. Przeanalizujemy Twoje potrzeby, zidentyfikujemy problemy i zaproponujemy rozwiązania.

To nic nie kosztuje a dowiesz się, jak bardzo Akeneo PIM może pomóc Twojej firmie!

Nexpid - partner wdrożenia

Wybranie odpowiedniego partnera który przeprowadzi Państwa przez proces wdrożenia systemu PIM to decyzja kluczowa i wymagająca głębszej analizy. Warto zweryfikować, czy firma wdrożeniowa rzeczywiście specjalizuje się w rozwiązaniach PIM czy zwyczajnie wdraża wszystko, czego zażyczy sobie klient. Ostatecznie systemem Akeneo PIM to system jak wiele innych, posiadający dokumentację według której może go skonfigurować każdy posiadający wystarczającą wiedzę techniczną. Natomiast dobre wdrożenie to nie zwyczajne zainstalowanie oprogramowania. Aby wdrożenie systemu PIM przebiegło pomyślnie i nie generowało problemów na przyszłość należy wykonać analizę obecnej struktury produktów, zweryfikować jak i w jakich miejscach dane produktowe są obecnie składowane, skąd pochodzą i dokąd są wysyłane.

Wdrożenie PIM musi zostać poprzedzone planem wdrożenia w którym ujmie się sytuacje i potrzeby klienta jednocześnie pamiętając o możliwościach i ograniczeniach systemu PIM. Dlatego właśnie firma która specjalizuje się w takich wdrożeniach, ma doświadczenie i rozwiązała wiele problemów w trakcie innych wdrożeń, jest w stanie przeprowadzić proces wdrożenia profesjonalnie, bez nie potrzebnych problemów i zaproponować już na początku najlepsze podejście - tworzenie z procesu wdrożenia poligonu doświadczalnego za który za płaci klient to często problem wynikający z podjęcia współpracy z firmą bez wiedzy dot. systemów PIM i systemu Akeneo.

logo nexpid on the wall

Nexpid to firma specjalizująca się we wdrożeniach PIM, posiada wiedze na temat najnowszych zmian w systemie Akeneo, struktury tego systemu, słabych stron i zastosowanych rozwiązań. Jesteśmy w stanie przeprowadzić bezpłatny wstępny Audyt przedwdrożeniowy dla Państwa, wskazać najlepszy plan wdrożenia i zaproponować najlepsze rozwiązania. Wdrożenie PIM z nami, to gwarancja profesjonalnej obsługi, sprawnego wdrożenia i profesjonalnego wsparcia.

Jesteśmy w stanie rozwijać i utrzymywać wdrożony dla Państwa system. Bardzo często klienci wymagają rozbudowy standardowych funkcji systemu tak aby pomagały w ich indywidualnych potrzebach. Znamy system Akeneo od strony technicznej, wiemy w jaki sposób modyfikować go, aby nie stracił on na swojej skalowalności i szybkości działania.

Szkolimy pracowników i prowadzimy aktywny konsulting związany z systemem PIM Akeneo. Budujemy także obszerną bazę wiedzy na naszym blogu, która pomaga zrozumieć jak działa Akeneo, w jaki sposób projektować strukturę danych produktowych i w jaki sposób zachowywać spójność danych w Akeneo, tak aby zwiększać współczynnik konwersji oraz redukować współczynnik zwrotów. Jesteśmy do Państwa dyspozycji!

Interesuje Cię wdrożenie Akeneo PIM? Chcesz poznać naszą ofertę?

Odpowiadamy w ten sam dzień, przygotujemy analizę i zaproponujemy ofertę.

    Skontaktuj się z nami


    This site is protected by reCAPTCHA and the Google

    etykieta nexpid