Struktura: grupy atrybutów w Akeneo

W tym artykule dowiesz się, czym są grupy atrybutów w Akeneo. Czym są atrybuty w Akeneo każdy wie (jeśli nie, to zapraszam TUTAJ).

Atrybuty, oprócz tego, że są różnych typów, to służą również do opisywania różnych informacji produktowych. Właśnie przeznaczenie atrybutów decyduje o grupie do jakiej powinny należeć.

Dla przykładu

  1. grupa atrybutów “Marketing” która zawiera informacje marketingowe o produkcie;
  2. grupa atrybutów “Bateria” która w urządzeniach elektronicznych grupuje atrybuty opisujące baterię danego produktu;
  3. grupa atrybutów “ERP” w której zbieramy podstawowe informacje o produkcie pochodzące z ERP jak np. SKU czy EAN.

Do czego służą grupy atrybutów

Grupy atrybutów używane są do:

  1. Grupowania atrybutów aby ułatwić uzupełnianie danych przez użytkowników.
  2. Organizacji atrybutów w grupach w celu optymalizacji UX wyświetlania szczegółów produktu na kartach produktu w sklepie. (łatwiej jest czytać specyfikację produktu jakim jest telefon podzieloną na sekcje typu: bateria, ekran, apart itp.)

Technicznie

Możemy tworzyć dowolną ilość grup atrybutów. Możemy także zarządzać kolejnością wyświetlania tych grup na karcie produktu.

grupy atrybutów lista akeneo

W karcie produktu wyświetlane są tylko te grupy atrybutów w których dany produkt posiada przynajmniej jeden atrybut z uzupełnioną wartością (w praktyce zabezpiecza nas to przed sytuacją, kiedy posiadamy w asortymencie różne produkty np. śrubki i telefony, i nie chcemy aby grupa atrybutów “bateria”, stworzona na potrzeby telefonów, wyświetlała się na kartach produktu śrubek).

grupy atrybutów produkt

Każdy atrybut musi być przypisany do grupy atrybutów, więc projektując strukturę danych w Akeneo najpierw realizujemy projekt grup atrybutów, następnie dopiero samych atrybutów. Atrybut może być przypisany tylko do jednej grupy. Każda grupa może posiadać dowolną ilość atrybutów.

grupy atrybutów tworzenie atrybutu

W Akeneo Enterprise Edition istnieje możliwość przypisywania uprawnień do każdej grupy atrybutów. Można zastrzec wgląd lub możliwość edycji atrybutów w danej grupie dowolnej liczbie grup użytkowników. Dla przykładu, zespół marketingowy będzie posiadał możliwość edycji tylko grupy atrybutów marketingowych, ale na potrzeby tworzenia opisów sprzedażowych i meta zostanie im udostępniony wgląd w atrybuty techniczne.

Grupy atrybutów często wykorzystywane na kartach produktów na sklepie. Znacznie ułatwiają czytanie specyfikacji i wygodę zapoznawania się z produktem. Należy jednak pamiętać, że większość integratorów PIM ze sklepami nie obsługuje poprawnie integracji grup atrybutów, potrzebna jest przy tym pomoc specjalistów PIM.

W kilku słowach

Grupy atrybutów zbierają atrybuty o jednakowym przeznaczeniu, pochodzeniu czy zastosowaniu. Np. atrybuty marketingowe jak opisy, meta opisy itp.. łączone są w grupę “Marketing” dzięki czemu specyfikacja produktu na karcie produktu jest bardziej intuicyjna, a sama praca przy produktach łatwiejsza.