Struktura: kategorie w Akeneo

Kolejny wpis dotyczący struktury danych w Akeneo. Dziś na tapet bierzmy podstawowy system kategoryzacji dostępny w Akeneo PIM czyli kategorie produktowe.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czym są kategorie produktowe w Akeneo;
  • jakie funkcjonalności są do dyspozycji w obrębie kategorii;

Na początek warto podkreślić czym różnią się kategorie produktowe od rodzin. Kategorie pozwalają na grupowanie produktów w jedno lub więcej drzew kategorii. Każdy produkt może znajdować się w jednej lub wielu kategoriach. Kategorie tworzone są według własnej logiki. Rodziny są zestawem atrybutów wspólnych dla danego obszaru produktowego. Każdy produkt może znajdować się tylko w jednej rodziny a same rodziny nie mają struktury drzewiastej.

Podsumowując:

  • kategorie: produkt może znajdować się w wielu kategoriach, mają strukturę drzewiastą i służą do kategoryzacji produktów;
  • rodziny: produkt może mieć tylko jedną rodzinę, są zbiorem atrybutów z tego samego obszaru;

System kategorii produktowych w Akeneo umożliwia budowanie jednego lub wielu drzew kategorii z możliwością tworzenia nieskończonej ilości poziomów drzewa.

zrzut kategorie produktowe

Kategorie produktowe w Akeneo PIM służą do klasyfikacji produktów, działają one zupełnie niezależnie od rodzin czy grup.

Funkcjonalności: kategorie produktowe w Akeneo PIM

Administrator Akeneo PIM może tworzyć dowolną ilość zarówno drzew kategorii (gdzie cała struktura każdego drzewa jest autonomiczna, zarządzana oddzielnie od innych drzew) a także dowolną ilość kategorii głównych i podkategorii w każdym drzewie.

Kategorie produktowe w Akeneo mogą być sortowane według uznania, ich nazwy mogą się powtarzać (ale kody konkretnej kategorii/podkategorii już nie.

Produkty możemy dodawać do kategorii na różne sposoby: z poziomu UX (masowo i pojedynczo) a także poprzez systemu importu danych.

Dodawanie pojedyńczego produktu do kategorii Akeneo PIM.

zrzut dodawanie pojedyńczego produktu do kategorii Akeneo PIM

Dodawanie masowe produktów  do kategorii Akeneo PIM.Dodawanie masowe produktów  do kategorii Akeneo PIM.

Akeneo PIM umożliwia nad definiowanie podstawowej kategorii produktowej dla każdego kanału sprzedaży. Łącząc to z możliwością tworzenia wielu drzew kategorii dostajemy funkcjonalność tworzenia różnych drzew kategorii dla różnych zastosowań. Sklep internetowy może posiadać najbardziej rozbudowane drzewo kategorii z racji na dosyć wygodną nawigację nawet po wielu kategoriach, aplikacja mobilna do sprzedaży może natomiast posiadać inne drzewo kategorii, bardziej uproszczone i szybsze w nawigacji. Możemy posiadać także osobne drzewa do zastosowań nie powiązanych z żadnym kanałem sprzedaży np. odzwierciedlenia drzewa ERP które służy jako fundament – produkty po pierwszym imporcie skategoryzowane są wg. kategorii z systemu ERP, później pracownicy lub algorytm przydzielają produkty do kolejnych kategorii końcowych.

Wszystkie kategorie objęte są również systemem tłumaczeń w Akeneo, oznacza to, że każda nazwa kategorii czy podkategorii może zostać przetłumaczona na wszystkie aktualnie aktywne lokalizacje w Akeneo.

Przed każdym wdrożeniem Akeneo warto przeanalizować ile i jakie drzewa kategorii będą potrzebne. W prawdzie kategorie można dowolnie modyfikować/dodawać/usuwać w trakcie pracy przy produktach, ale obranie odpowiedniego kierunków również w kwestii kategorii pozwala uniknąć niepotrzebnej pracy w przyszłości.

Warto zapoznać się także z https://help.akeneo.com/pim/v3/articles/what-is-a-category.html

W kilku słowach

Kategorie produktowe nie są tym samym co rodziny atrybutów. W Akeneo PIM tworzyć możemy dowolną ilość drzew kategorii, kategorii i podkategorii. Produkty możemy dodawać na wiele sposobów do kategorii (masowo i pojedynczo) a każdy produkt może posiadać dowolną ilość przypisanych kategorii. Drzewa kategorii możemy przypisywać jako dedykowane dla każdego kanału oddzielnie.