Czym jest Akeneo?

Akeneo nie jest jedynym systemem PIM – wiemy to wszyscy. Dlaczego więc jest tak popularne w Polsce i zalecane także przez nas? Spróbujemy to omówić.

Podstawowe informacje

Akeneo jest systemem PIM. Więcej o tym czym jest system PIM. Jednak w skrócie, PIM to system do zarządzania informacją produktową (Product Information Management). Pozwala na:

 • zbieranie wszystkich danych produktowych w jednym miejscu,
 • łatwe tworzenie, wzbogacanie i udostępnianie danych produktowych,
 • pracę wielu osób w wygodny i pozwalający na kontrolę sposób,
 • narzędzia do masowego działania na produktach.

Akeneo zostało stworzone w 2013 przez Francusko-Amerykański zespół (w składzie m.in. założyciele i twórcy Maagento)

System Akeneo dostępny jest w wersjach:

 • Community (darmowe, OpenSource),
 • Enterprise (płatne, abonament roczny + dodatkowe opłaty, OpenSource),
 • CloudEdition (wersja EnterPrise w 2 wariantach, udostępniana w chmurze),
 • W 2020 roku zostanie udostępniona również wersja Saas.

Obecna wersja Akeneo na marzec 2020: 4.0.x

Akeneo zostało napisane w języku PHP przy użyciu Framework’u Symfony. Współpracuje z bazami MySQL a także MariaDB.

Zalety Akeneo

Akeneo jest systemem stosunkowo nowym w porównaniu do innych systemów PIM. Z jednej strony można uznać to za wadę, jednak trzeba przyznać, że w przypadku Akeneo jest to tylko zaleta.

Struktura systemu i użyte technologie są nowoczesne, łatwe do modyfikacji i skalowalne. 

Także UX oraz interface został zaprojektowany wg. obecnych standardów co czyni Akeneo przyjaznym użytkownikom. Pracownicy używający na co dzień do swojej pracy Akeneo zachwalają sobie prostotę użytkowania, wykonywania nawet bardziej skomplikowanych operacji czy procesów.

Akeneo bazuje na licencji OpenSource co połączeniu z nowoczesnymi technologiami użytymi do stworzenia tego systemu sprawia, że dodawanie nowych funkcjonalności i możliwości systemu może odbywać się w sposób zorganizowany, jakościowy i zapewniający stabilność i skalowalność nawet przy dużych.

Kolejną zaletą Akeneo jest niewątpliwie projektowanie systemu tak, aby można go było łatwo integrować z systemami E-Commerce. Struktura produktów i danych produktowych jest łatwa do użycia na większości popularnych silników sklepów jak np. Magento, Prestashop czy WooCommerce a także na większości sklepów opartych na systemach Saas które pozwalają na integrację przez API bądź za pomocą plików.

Zobacz jakie są zalety wdrożenia PIM.

Możliwości Akeneo

Akeneo pomimo przyjaznego UI jest potężnym narzędziem. Poniżej przedstawię najważniejsze możliwości. Śledź blog aby uzyskać więcej informacji o możliwościach i zastosowaniu Akeneo.

System kolejkowania Akeneo

Akeneo oparte jest na systemie kolejkowania. Większość operacji na produktach dodawana jest do kolejki. Workery pobierają akcje z pierwszych miejsc i je wykonują. Pozwala to sprawnie pracować nawet na milionowych bazach produktowych.

Administrator może sterować systemem kolejkowania. Może zdecydować ile workerów ma wykonywać operacje, jak duże mają być paczki produktów na których wykonywane są operacje.

Przebieg całego procesu jest monitorowany i logowany.

API Akeneo

API Akeneo jest doskonałym sposobem pozwalającym na integrowanie zarówno pobierania danych do Akeneo jak i udostępniania ich dalej. API posiada bardzo dobrze opisaną dokumentację dostępną TUTAJ.

API posiada także potężną liczbę endpointów. Pozwala to bardzo swobodnie i elastycznie tworzyć nasze integracje. Nie ma więc problemu aby np. za pomocą API odpiąć wybrane produkty od rodziny i przypiąć je do innej.

System importu/exportu

Akeneo posiada wbudowane mechanizmy importu i exportu danych w postaci pików. Nie ma więc problemu, jeśli Twój sklep posiada jedynie możliwość importu danych z pliku. Dodatkowo importy/exporty pozwalają na łatwe zaimportowanie danych produktowych które obecnie przechowywane są np. w plikach CSV.

System importu oraz exportu to także świetne narzędzie dla dożywotnie zżytych z excelem. Jeżeli możliwości masowych działań na produktach dostępne w Akeneo są dla Ciebie niewystarczalne (co nie powinno mieć miejsca), możesz śmiało wyexportować produkty, zmodyfikować je w arkuszu kalkulacyjnym i zaimportować z powrotem.

Bulk actions – masowe działania

Wprowadziłeś 500 nowych modeli monitorów  i w każdym z nich pojawiła się błędnie przeliczona wartość rozdzielczości? Bez problemu poprawisz to kilkoma kliknięciami.

Dzięki masowym działaniom możemy wykonywać w kilka sekund to, co do tej pory zajmowało wiele godzin.

 • ustawianie rodzin produktom,
 • przypisywanie atrybutów do rodzin,
 • zmiany wartości atrybutów,
 • przyłączenie produktów do grup czy kategorii,
 • zarządzanie kategoriami,
 • oraz wiele więcej.

W kilku słowach

Akeneo to nowoczesny (w kontekście technologicznym i UI) system PIM, posiadający potężne zaplecze do zarządzania nawet ogromnymi bazami produktów. Jest oparte o licencję Open Source i może być też darmowe. Akeneo jest idealnie skrojonym systemem pod zastosowania w E-Commerce.

Zainteresowany? Dowiedz się więcej na temat wdrożenia Akeneo.