Poznajmy zagadnienie niezbędne z punktu widzenia tworzenia struktury danych w PIM oraz zarządzania produktami: rodziny w Akeneo.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czy są rodziny w Akeneo?
- Czym są warianty produktowe?
- Jakie jest ich zastosowanie?
- Czym jest kompletność produktu?
Większość sklepów sprzedaje więcej niż jeden model produktu. Większość sprzedaje więcej niż jedną kategorię produktów. Aby odpowiednio i optymalnie zarządzać produktami różniącymi się między sobą stworzono rodziny produktowe w Akeneo.
Załóżmy, że posiadamy 4 różne kategorie produktów (książki, długopisy, kalendarze oraz teczki). Wszystkie te kategorie posiadają wspólne atrybuty jak np.
- SKU;
- opisy;
- meta opisy;
- waga i wymiary;
- zdjęcia;
Każdy typ tych produktów posiada także indywidualne atrybuty przeznaczone dla jednej konkretnej grupy produktów, np:
- książki
- autor (atrybut tekstowy);
- data wydania (atrybut daty);
- typ okładki (atrybut simple select);
- gatunek (atrybut multi select);
- długopisy
- rodzaj wkładu (atrybut simple select);
- materiał obudowy (atrybut multi select lub simple select);
- typ mechanizmu (atrybut multi select lub simple select);
- kolor pisania (atrybut simple select);
- kalendarze
- rok (atrybut daty lub liczbowy lub tekstowy);
- typ kalendarza (atrybut simple select lub multi select);
- grafika na okładce (atrybut typu zdjęcie);
- teczki
- typ teczki (atrybut simple select lub multi select);
- pojemność teczki (atrybut liczbowy);
Jak widzimy, każdy kolejny typ produktu to kolejne dedykowane dla niego atrybuty. W związku z tym musiał powstać system, który wskazuje, jaką grupę produktów opisują jakie atrybuty. System ten to właśnie rodziny w Akeneo.
Dzięki zastosowaniu rodzin widzimy na karcie produktu tylko te atrybuty które przynależą do danej grupy produktów. Nie potrzebujemy bowiem na karcie produktu teczek atrybutu “autor” ponieważ nie ma potrzeby ani nawet możliwości uzupełnić tego atrybutu dla podanego typu produktów.
Samo Akeneo opisuje rodziny tak:
Rodzina to zestaw atrybutów które przynależą do produktów w tej samej rodzinie. Innymi słowy: rodzina może być rozumiana mniej więcej jak template produktów.
Kiedy dodajemy produkt do rodziny, jest on automatycznie powiązany z atrybutami które są przypisane do danej rodziny. Każdy produkt może być przypisany tylko do jednej rodziny.
Warianty a rodziny w Akeneo
Wariant rodziny pozwoli na zdefiniowanie struktury produktów które posiadają swoje warianty. Prostszymi słowami: jeśli posiadamy w sprzedaży produkt danego modelu (np. konkretny model butów ale w różnych kolorach) i chcemy zoptymalizować proces zarządzania, tworzenia i modyfikacji takiego modelu (możemy przecież posiadać 40 butów tego modelu w 40 kolorach) to definiujemy wariant rodziny, w którym możemy zdefiniować atrybuty które odróżniają poszczególne produkty w tym modelu (w naszym przykładzie jest to atrybut koloru oraz SKU/EAN etc. czy też zdjęcia) oraz te atrybuty które są wspólne. Dzięki temu podczas zarządzania tym produktem atrybuty wspólne uzupełniać będziemy musieli tylko raz, dla wszystkich wariantów.
Istnieje możliwość tworzenia wariantów z 2 osiami.
Weźmy za przykład T-Shirty które posiadają wariant “T-shirts by color/size” który posiada:
- 2 poziomy wariantów;
- następujące osie wariantów: kolor na pierwszym poziomie, rozmiar na drugim poziomie;
- wspólne atrybuty: nazwa, firma, instrukcje prania;
- atrybuty na osi koloru: zdjęcia, kompozycje;
- atrybuty na 2 osii (rozmiaru): EAN, SKU;
Kompletność produktu
Rodziny w Akeneo niosą za sobą jeszcze jedną korzyść. Dodając atrybuty do danej rodziny możemy określać, czy są one wymagane do uzupełnienia czy nie.
Dla przykładu dla naszej rodziny T-Shirtów dodajemy atrybuty:
- nazwa;
- firma;
- instrukcje prania;
- zdjęcia;
- kompozycje;
- EAN;
Atrybuty firma, nazwa oraz zdjęcie ustawiamy jako wymagany. Od tej pory Akeneo będzie obliczało kompletność uzupełnienia produktów w tej rodzinie na podstawie właśnie atrybutów wymaganych.
Na głównym dashboardzie możemy podglądać kompletność uzupełnienia produktów w danym kanale na podstawie średniej z produktów, możemy także filtrować produkty po kompletności na samym gridzie produktowym.
Kompletność to potężne narzędzie dla osób pracujących w AkeneoPIM które w przystępny sposób wskazuje nam produkty które potrzebują naszej uwagi i te, które są już gotowe do sprzedaży.
Kompletność to mechanizm wykorzystywany także w integracjach Akeneo. Dzięki niemu możemy kontrolować automatyczne importy aby do sprzedaży nie trafiły produkty, które z jakiegoś powodu nie posiadają uzupełnionych kluczowych informacji.
W kilku słowach
Rodziny w Akeneo to mechanizm grupowania produktów i atrybutów wg. typu produktu. Pozwala na przypisanie atrybutów do konkretnego typu produktów. Dzięki temu w danym produkcie wyświetlają nam się do uzupełnienia tylko te atrybuty które są powiązane z daną rodziną produktu a także możliwe jest określanie kompletności uzupełnienia produktów.